Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2023. Március 20. 15:19, hétfő | Helyi
Forrás: Greendex Szemle

A műanyaghulladék sziklákat képez Brazília partjainál

A műanyaghulladék sziklákat képez Brazília partjainál

A brazíliai Trindade-szigetet tanulmányozó geológusok megállapították, hogy a sziget szikláiba műanyag keveredett.

Ez a felfedezés riadalmat keltett a kutatókban, hiszen a műanyagszennyezés pusztító hatása ezáltal egy újabb területen figyelhető meg.

A brazíliai Trindade vulkanikus sziget évek óta lenyűgözi a tudósokat, és híres az ott élő zöld teknősökről, melyek a szigeten rakják le tojásaikat. A sziget többnyire lakatlan és elszigetelt az emberi befolyástól, de az egyre növekvő mennyiségű műanyaghulladék mégis utat talált magának. Ez egyszerre új és ijesztő, mert a szennyezés elérte a geológiát – jegyezte meg Fernanda Avelar Santos, a Paranai Szövetségi Egyetem geológusa.

Még a legtávolabbi szigetek ökoszisztémáját is veszélyezteti a műanyaghulladék

A Tasmániai Egyetem Tengeri, az Antarktiszi Tanulmányok Intézetének és a londoni Természettudományi Múzeum kutatói a tengerparti üledék napi hőmérséklet-ingadozásait mérték a Csendes-óceán déli részén lévő Henderson-sziget és az Indiai-óceánban található, Ausztráliához tartozó, távoli területen fekvő Kókusz-szigetek hat helyszínén. A Journal of Hazardous Materials című folyóiratban közzétett tanulmányuk szerint a szigetek strandjain – ahol egyes helyek lakatlanok – négyzetméterenként akár 3 kg műanyagot is találtak.

A tengerekbe ömlő szemét és műanyag geológiai képződménnyé válik. Azonosítottuk, hogy a szennyezés főként halászhálókból származik, amelyek nagyon gyakori hulladékok a Trinidade-sziget strandjain. A hálókat a tengeri áramlatok sodorják magukkal, és felhalmozódnak a parton. Amikor a hőmérséklet emelkedik, ez a műanyag megolvad, és beágyazódik a strand természetes anyagába. A felfedezés kérdéseket vet fel az emberek földi örökségével kapcsolatban

– mondta Santos, majd hozzátette:

Olyan sokat beszélünk az antropocénről* – hát ez most az.

A legfrissebb becslések szerint naponta mintegy 8 millió darab műanyag kerül az óceánokba, továbbá az évente beáramló műanyagszemét mennyisége 2040-re várhatóan csaknem megháromszorozódik, és ez azt jelenti, hogy lassan több műanyag lesz az óceánokban, mint hal.

(Forrás: independent)

*Az antropocén kor vagy korszak a geológiai idő nem hivatalos szakasza (azonban a kifejezést széles körben használják a tudományos irodalomban, és újabban a nagyközönségnek szánt publikációkban is), amelyet a földtörténet azon legújabb időszakának leírására használnak, amikor az antropogén (emberi) tevékenységek nagy horderejű hatásokat kezdtek gyakorolni a bolygó éghajlatára és ökoszisztémáira.

(Bővebben: greendex)

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 27. 06:00, szombat | Életmód

Erdősítés: Cél, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka legyen erdős terület

A kormány célja, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka erdővel, fával borított terület legyen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára pénteken a Csongrád-Csanád vármegyei Dócon.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Kék hírek

Székkel támadt tanárára egy diák, vádat emeltek ellene

A 9. osztályos tanulók a tanórán székkel támadt tanárára az egyik szolnoki iskolában - tudatta a főügyészség helyettes sajtószóvivője pénteken közleményben az MTI-vel.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Mentőautó ütközött Budapesten, többen megsérültek

Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este, a karambolban többen megsérültek.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Belföld

Működő gyermekvédelem létrehozását követelte demonstráción Magyar Péter

Működő, a gyermekeket valóban védő gyermekvédelmi rendszer kialakítását követelte Magyar Péter, a volt igazságügyi miniszter volt férje a Belügyminisztérium épülete előtt megtartott demonstráción, pénteken Budapesten.