Városlista
2025. május 2, péntek - Zsigmond

Hírek

2018. Május 11. 11:47, péntek | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

Új könyv a sajtó és a politika kapcsolatáról

Új könyv a sajtó és a politika kapcsolatáról

Könyvbemutató a szegedi egyetem Klebelsberg Könyvtárában.

Döbör András történész, főiskolai docens, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar dékánja Sajtópolitika és politikai sajtó Magyarországon (1780–1840) című könyvét mutatták be a szegedi egyetem Klebelsberg Könyvtárában. A szerzővel Miklós Péter történész, főiskolai docens, a hódmezővásárhelyi Emlékpont vezetője beszélgetet.



A budapesti Gondolat Kiadó gondozásában jelent meg az év elején Döbör András történész, főiskolai docens Sajtópolitika és politikai sajtó Magyarországon (1780–1840) című könyve, amely a szerző nemrégiben megvédett doktori értekezésének kibővített és továbbgondolt változata. ASzegedi Tudományegyetem Klebelsberg Könyvtárában tartott könyvbemutatón Döbör AndrássalMiklós Péter történész, főiskolai docens, a hódmezővásárhelyi Emlékpont intézményvezetője beszélgetett.



Az eseményen az érdeklődők megtudhatták, hogy a kötet középpontjában a Széchenyi István politikai irányvonalához tartozó reformkori orgánum, a Jelenkor című lap története és annak szerkesztője, Helmeczy Mihály irodalmi és közéleti tevékenysége áll. A sajtó- és politikatörténeti monográfia szerzője nem pusztán történeti, de média- és társadalomtudományi kutatási módszerekkel is dolgozott. Ennek jegyében számos táblázat és grafikon mutatja be például a Jelenkor 1830-es évek végi évfolyamainak tartalomelemzését. Ebből derül ki, hogy a magyar politikai hírek – az akkoriban érvényes szigorú cenzúrarendeletek miatt – eltörpültek a lapban a külföldi (elsősorban brit és francia) közéleti tartalmak mellett.



A kötetbemutatón a szerző – aki a szegedi Délvidék Kutatóközpont vezető munkatársa és a Délvidéki Szemle című folyóirat egyik szerkesztője – elmondta: sajtótörténeti kutatásai most új irányt vettek, hiszen a dualizmuskori délvidéki – elsősorban magyarkanizsai – hírlapok történetének földolgozását tartalmazza hamarosan megjelenő munkája.

(Fotó: Ocskó Ferenc, SZTE-JGYPK)

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi

Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.

2025. Május 02. 09:50, péntek | Sport

MOL Magyar Kupa - Hétfőn indul a jegyértékesítés a fináléra

Hétfőn 10 órától kezdődik a jegyértékesítés a labdarúgó MOL Magyar Kupa május 14-i fináléjára, amelyben a tavalyi évhez hasonlóan a Ferencváros és a címvédő Paks találkozik a Puskás Arénában.

2025. Május 02. 09:50, péntek | Belföld

Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre

Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés; a jövő hét elején ugyan a lehűlés mellett érkezik több-kevesebb csapadék, de területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik

2025. Május 02. 09:49, péntek | Belföld

Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat

Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat, ami jól mutatja a kutyabarát helyek iránti igény jelentős növekedését