Hírek
2019. Június 19. 16:50, szerda |
Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont
Tornyai, Plohn, Kass és a sámsoni fiúk

Hat helyszín, huszonegy program Hódmezővásárhelyen a Múzeumok Éjszakáján
Június 22-én, szombaton este ismét megnyílnak Hódmezővásárhely és az ország múzeumai, hogy ne csak a hagyományos nyitva tartástól eltérő időponttal, de izgalmas programok is élménytelivé varázsolják a Múzeumok Éjszakáját. A Tornyai János Múzeum hetedik alkalommal vesz részt az országos programsorozatban, az idén hat helyszínen 21 esemény várja az érdeklődőket.
Erről Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója szólt a programsorozatról tartott sajtótájékoztatón, ahol elmondta: a Tornyai János Múzeum, az Alföldi Galéria, az Emlékpont és a népművészeti tájház mellett a Múzeumok Éjszakájához csatlakozott a református Ótemplom és a belvárosi Szentháromság-plébániatemplom is.
A múzeumigazgatótól megtudtuk: az idei rendezvény fő témája a százötven éve született Tornyai János élete és művészete, amelyhez számos program kapcsolódik, köztük egy pontgyűjtő játék. Ezen nem csak egyénileg, de csapatokban – így akár az egész családdal – is részt lehet venni. A Színlelő nevet viselő játék feladatlapjának kérdéseire az egyes helyszíneken találhatják meg a választ a játékosok, s a helyesen válaszolók a jutalmukat a népművészeti tájházban vehetik át.
A Múzeumok Éjszakáján a részvétel 14 év alatt ingyenes, az ennél idősebbek a hatszáz forintért megvásárolható karszalaggal valamennyi helyszínt felkereshetik, megismerhetik a kiállításokat, sőt olyan programokkal is találkozhatnak, amelyeket csak ezen az éjszakán rendeznek meg – tájékoztatott Lucza-Vígh Erna. A közgyűjtemény múzeumpedagógusa a kiemelte a Tornyai János Múzeum Fess magadnak egy Tornyait! című, a festők Párizsát is megidéző foglalkozását, valamint Nagy Imre művészettörténész Tornyai és a nők című előadását. Ezen az éjszakán Plohn József százévesnél is idősebb fényképezőgépe is életre kel az Alföldi Galériában, amellyel a látogatókról is készítenek felvételeket, s kulisszatitkokat tudhatnak meg az érdeklődők a Dilemmáról, a világ első digitális animációs filmjéről, amely Kass János gyűjteményes kiállításában látható.
Az Emlékpontban a látogatók az eredeti technikával sokszorosíthatják azokat röpcédulákat, amelyeket a kommunistaellenes „sámsoni fiúk” készítettek és terjesztettek az 1950-es években, míg a belváros két templomában kiállításokkal és koncertekkel várják a programsorozat résztvevőit.
A Múzeumok Éjszakája az év legrövidebb éjszakája, a Szent Iván-éj népszokásaihoz kapcsolódva tűzugrással zárul a népművészeti tájházban.
A hódmezővásárhelyi programokról részletes tájékoztatást ad a Tornyai János Múzeum weboldala a http://tornyaimuzeum.hu/cikk/muzeumok_ejszakaja_2019_999.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 01. 07:45, kedd | Életmód
MME: a vízimadarak etetése veszélybe sodorja az állatokat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közzétett lakossági felhívásában arra kér mindenkit, hogy semmivel se etessék a vízimadarakat.
2025. Július 01. 07:44, kedd | Belföld
Az államtitkár szerint ennyibe kerülne Magyarországnak az orosz energiaembargó
Az EU orosz energiára tervezett embargója akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait, ez az összeg nagyjából megegyezik a rezsicsökkentésre szánt költségvetési forrásokkal
2025. Július 01. 07:42, kedd | Bulvár
Megválik különvonatától a brit királyi család
Több mint másfél évszázad után, költségtakarékossági okokból megválik különvonatától a brit királyi család.