Városlista
2026. március 21, szombat - Benedek, Bence, Miklós

Hírek

2011. November 16. 14:21, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Szülés után nem szabad azonnal elvágni a köldökzsinórt

Szülés után nem szabad azonnal elvágni a köldökzsinórt

A legfrissebb kutatások szerint egy újszülött számára az a legjobb, ha a szülés után csak néhány perccel, és nem azonnal vágják el a köldökzsinórt.

Így ugyanis jelentősen csökken annak a kockázata, hogy a kicsi vashiányos anémiában szenved majd.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már évekkel korábban eltávolította irányelvei közül azt a pontot, miszerint szülés után azonnal el kell szorítani a köldökzsinórt, így jelenleg nincsen általánosan elfogadott útmutatás a témában. A korábbi gyakorlat azonban a mai napig mindennapos - írja a British Medical Journal.

Friss kutatások azonban arra az eredményre jutottak, hogy a köldökzsinór azonnali elvágásának negatív következményei lehetnek. Az orvosok szerint ugyanis ennek következtében sok gyereknél alakul ki kóros vashiány, ami károsíthatja akár az agy fejlődését is.

Éppen ezért az új javaslatok szerint a szülést követő 3 percen belül nem szabad elvágni a zsinórt és nem alkalmazható a szorító sem. Így ugyanis a kicsi még maximális mennyiségű vérhez, és az abban tárolt vashoz juthat hozzá a placentából.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 21. 13:00, szombat | Belföld

NVI: országos informatikai próbák segítik a választás előkészítését

Valamennyi helyi választási iroda bevonásával országos informatikai és igazgatási próbákat tart a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az áprilisi országgyűlési választás előkészítése érdekében - közölte az NVI a honlapján pénteken.

2026. Március 21. 11:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: nem küldünk magyar katonákat a Közel-Keletre

Gulyás Gergely bizonytalan volt a kérdésben, Trump kérésére ő megfontolná a dolgot.

2026. Március 21. 10:00, szombat | Belföld

Orbán Viktor: újítsuk meg a háborúellenes szövetséget!

"Tanulni kell az elmúlt négy év tapasztalataiból arról, hogyan maradtunk ki a háborúból" - mondta Orbán.

2026. Március 20. 15:00, péntek | Belföld

NAV: félmillióan hagyják bent a kedvezményt