Városlista
2026. július 16, csütörtök - Valter

Hírek

2014. Július 29. 06:00, kedd | Belföld

Szabálysértésből büntetőeljárás – Mikor? Jogos kérdés!

Szabálysértésből büntetőeljárás – Mikor? Jogos kérdés!

Mit jelent az, hogy: "... mivel a cselekmény nem szabálysértés, szabálysértés hiányában megszünteti és az iratokat a büntető eljárás lefolytatása céljából az illetékes bűnügyi szervhez átteszi...” – jogos kérdés.

Kérdés:
Kedves Jogsebész!
Én azt szeretném kérdezni, hogy ez mit jelent:
"... mivel a cselekmény nem szabálysértés, szabálysértés hiányába megszünteti és az iratokat a büntető eljárás lefolytatása céljából az illetékes bűnügyi szervhez átteszi..."

Köszönöm

2014. 06. 18.

Válasz:

Tisztelt Kérdező!
Ez azt jelenti, hogy a jogszabály ellenes cselekményeket a súlyok szerint szabálysértésnek vagy bűncselekménynek minősítenek. Pl. a közterületen való kisebbfajta szemetelés vagy a közterületen szeszesital fogyasztás is szabálysértés és pl. az 50.000 Ft. érték feletti lopás az már bűncselekmény, azonban az 50.000 Ft. kárt meg nem haladó lopás az pedig szabálysértés. A szabálysértések mindig enyhébbnek minősülnek, mint a bűncselekmények. A szabálysértés társadalomra veszélyessége is mindig kisebb, mint egy bűncselekményé.

Ez a mondat, melyet a szabálysértési hatóság az eljárás megszüntető határozatában írt azt jelenti, hogy a szabálysértési eljárás során megállapították, hogy az ön által vagy más által elkövetett cselekmény nem szabálysértésnek minősül, hanem bűncselekménynek, ami ugye a korábbinál súlyosabb.
Az eljárás során keletkezett iratokat pedig megküldik valamely rendőrkapitányságra, ahol már büntetőeljárás fog folyni az addig szabálysértési eljárás alatt lévő személy ellen. A büntetőeljárásban valamennyi bizonyíték beszerzése után az elkövetőt gyanúsítottként hallgatják ki, majd ellene emelnek vádat és a bíróság a vádlott ellen hoz ítéletet.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!

Tisztelettel:
onlinejogsebesz.hu

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 15. 11:00, szerda | Belföld

Felmentette a MÁV igazgatósági elnökét Vitézy Dávid

Keddi hatállyal felmentette Lepsényi István eddigi igazgatósági elnököt és Parragh László igazgatósági tagot Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.

2026. Július 15. 09:00, szerda | Belföld

Szerdától jelentősen emelkedik az üzemanyagok nagykereskedelmi ára

Szerdától jelentősen emelkedik az üzemanyagok literenkénti nagykereskedelmi ára: a benzin bruttó 14 forinttal, a gázolaj bruttó 7 forinttal drágul - írta a holtankoljak.hu kedden.

2026. Július 15. 09:00, szerda | Belföld

Az Európai Bizottságtól várja a Fidesz, hogy elítélje a kormányt

A Tisza-kormány Európában példátlan módon bontja le a magyar demokráciát, korlátozza a demokratikus politikai versenyt és szűkíti a választójogot Magyarországon

2026. Július 15. 07:39, szerda | Belföld

Vb-2026 - Spanyolország a franciák legyőzésével a döntőben

Az Európa-bajnok spanyol válogatott 2-0-ra legyőzte a francia csapatot kedden a labdarúgó-világbajnokság dallasi elődöntőjében.