Városlista
2025. október 3, péntek - Helga

Hírek

2012. Július 18. 12:45, szerda | Belföld
Forrás: OS | Kiadó: Alapvető Jogok Biztosának Hivatala

OS - Továbbra is drámai az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet elhelyezése – az ombudsmani vizsgálat tapasztalatai

OS - Továbbra is drámai az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet elhelyezése – az ombudsmani vizsgálat tapasztalatai

Kevés az ápoló, a pszichológus és a pszichiáter, az infrastruktúra rendkívül leromlott állapotban van – tapasztalták helyszíni vizsgálatukban az ombudsman munkatársai. Az IMEI csak azért működik, mert vannak, akik működtetik, közben pedig késik az új büntetés-végrehajtási egészségügyi központ létrehozása.

Az IMEI elköltöztetése, a büntetés-végrehajtás összevont egészségügyi intézményének létrehozása régóta napirenden van, érdemi előrelépés azonban – a helyszín megjelölésén túl – mindezidáig nem történt. Az alapvető jogok biztosának munkatársai egy korábbi vizsgálat után nemrég ismét az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben jártak, és változatlanul azt látták, hogy a leromlott állapotú épületek nem alkalmasak kórház működtetésére, nem akadálymentesek, lift egyáltalán nincs bennük, holott testi fogyatékossággal élőket is gondoznak az intézetben. Az egymástól több száz méterre lévő három épületben éjszaka két-két ápoló és mindössze egy ügyeletes orvos van szolgálatban. Ugyancsak aggályos, hogy egyes kórtermekben nagy a zsúfoltság.

Továbbra is súlyos gond, hogy a létszámstop miatt nem tudnak ápolókat felvenni és a pszichiáterek 70 év körüli átlagéletkora sem változott lényegesen, a szakorvosi utánpótlás nem megoldott – győződtek meg róla a biztos munkatársai.

A korábbi vizsgálathoz képest előrelépésként értékelhető, hogy – a kényszergyógykezeltek osztályainak kivételével – most már valamennyi kórteremben van kamera, ám a helyszíni tapasztalatgyűjtésen kiderült az is, hogy nem biztosított a felvételeket rögzítő monitor rendszeres, 24 órás, szakszerű figyelése. Nappal erre a feladatra még van kijelölt ápoló. Éjszaka azonban csak ketten vannak szolgálatban, közülük az egyik figyeli a monitort, és ha valamilyen esemény miatt mindkét ügyeletben lévő ápolónak intézkednie kell, a kamerák őrizetlenül maradnak.

Az ombudsman vizsgálati jelentése készül, ezt és ajánlásait a biztos a közeljövőben küldi meg az érintetteknek.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 03. 07:01, péntek | Belföld

Energiaügyi államtitkár: 20 százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására

Húsz százalékkal emelkedne Magyarország energiaszámlája az orosz energiaembargó hatására - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szegeden.

2025. Október 03. 07:00, péntek | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország történetének leghosszabb távú LNG-szerződését írta alá az ENGIE-vel

Magyarország történetének leghosszabb távú szerződését írta alá cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéséről a francia ENGIE-vel, amely fontos pillérét fogja jelenteni hazánk energiabiztonságának a jövőben

2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld

Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása

Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.

2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot

Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát