Városlista
2025. augusztus 26, kedd - Izsó

Hírek

2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
Forrás: MTI

NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é

NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é

Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása

- írta az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének június végi helyzetéről kedden kiadott gyorstájékoztatójában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A költségvetés középpontjában a családok és nyugdíjasok állnak, a kormány Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre, miközben továbbra is elkötelezett az államadósság és a költségvetési hiány csökkentése mellett - tették hozzá.

Az infláció alakulása Magyarországon, 1991-2025. január-június
árindex, fogyasztói ár; változás az előző év azonos időszakához képest, %
Kiemelték: számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés, ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt.-től, részben pedig a Corvinus Zrt.-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.

Június végéig az államháztartás központi alrendszere 2773,6 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2727,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 72,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 118,9 milliárd forintos hiányt mutattak.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 9,5 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül is a fogyasztáshoz kapcsolódó adók esetében megközelítőleg 12 százalékos növekedés történt
- derül ki a tájékoztatóból.

A kamatkiadások június végéig 2494,3 milliárd forintot tettek ki, ami 484,8 milliárd forinttal magasabb az előző év első félévében történt teljesítésnél. Ennek oka - az előző hónapokhoz hasonlóan - az egyes lejáratok eltérő kamatfizetési időpontja, valamint az államadósság eltérő szerkezete.

Kiemelték: meghaladták az egy évvel megelőző kifizetést a nyugellátásokra fordított összegek is: 2025 első félévében - a 13. havi nyugdíjjal és ellátással együtt - nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra összesen 3849,6 milliárd forint, míg gyógyító-megelőző ellátásokra 1494,5 milliárd forintot fizettek ki.

Idén június hónapban a központi költségvetés 27,4 milliárd forint többlettel zárt, szemben az előző év június havi 107,8 milliárd forintos deficitjével.

Az idei évi többlet alakulását befolyásolta, hogy mintegy 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt.-től, részben pedig a Corvinus Zrt.-től. Ez utóbbi társaság befizetését a Budapest Airport Zrt.-től elvont osztalék alapozta meg.

Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett idén júniusban, ami összefügg azzal, hogy a 2024. évi adóbefizetési határidő június 2.-ra, hétfőre esett - közölte az NGM.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 25. 07:50, hétfő | Belföld

HM: külföldi katonai konvoj halad át Magyarországon a Röszke-Hegyeshalom útvonalon

Külföldi katonai konvoj halad át Magyarországon a Röszke-Hegyeshalom útvonalon – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) vasárnap az MTI-vel.

2025. Augusztus 25. 07:48, hétfő | Belföld

A hét elején melegedés kezdődik és visszatér a kánikula

A hét elején melegedés kezdődik és csütörtökre visszatér a kánikula: mindenhol 30 Celsius-fok felett alakulnak a csúcshőmérsékletek, csapadék nem várható.

2025. Augusztus 25. 07:47, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország határozottan visszautasítja az ukrán elnök fenyegetőzését

A magyar kormány határozottan visszautasítja Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fenyegetőzését, és arra szólítja fel a szomszédos országot, hogy hagyjon fel hazánk energiabiztonságának kockáztatásával

2025. Augusztus 24. 10:02, vasárnap | Belföld

Ingyenes koncertsorozattal ünnepli a Hatoslottó megújulását a Szerencsejáték Zrt.

Több mint 80 állomásos ingyenes koncertsorozatot szervez országszerte a Szerencsejáték Zrt. 2025 szeptemberétől a Hatoslottó megújulásának apropóján - tájékoztatta a nemzeti lottótársaság pénteken az MTI-t.