Hírek
2012. Július 07. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Új idegsejtek növekedését serkenti az elterjedt diabéteszgyógyszer

Váratlan és biztató mellékhatására bukkantak a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére széles körűen használt metformin hatóanyagnak: kiderült, hogy serkenti az új idegsejtek növekedését az agyban.
A Cell Stem Cell című szakfolyóiratban ismertetett tanulmány szerint a szer okosabbá is tette az egereket.
A felfedezés fontos lépés olyan, az agyi folyamatok helyreállítását célzó terápiák kidolgozásában, amelyek nem őssejteket használnak fel erre, hanem a már meglévő sejteket késztetik működésre - magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Freda Miller, a Torontói Egyetemhez tartozó gyermekkórház kutatója.
A jó hírt még vonzóbbá teszi, hogy a hatóanyagot igen elterjedten és biztonságosan alkalmazzák világszerte. A többi diabéteszszertől eltérően a metformin nem az inzulin kiválasztását befolyásolja, hanem közvetlenül csökkenti a májban a glükóz termelődését. Ennek következtében nem okoz túl alacsony vércukorszintet, hipoglikémiát és más szerekkel együtt is adható. Korábban is ismert volt, hogy a vércukorszint csökkentésén túl más előnyös hatásai is vannak. Fokozza például az izmokban a glükóz felhasználását, miközben lassítja annak felszívódását a bélben, egyúttal csökkenti a vérzsír szintjét is. Mindezek miatt jó hatással van a szív- és érrendszerre, csökkenti a metabolikus szindróma kockázatát.
Miller és csoportja korábban igazolta, hogy egy CBP-útvonalnak nevezett biológiai folyamat jelzi az idegi őssejteknek, hogy hol és mikor alakuljanak érett sejtekké. Más kutatók pedig rámutattak, hogy ugyanez az útvonal játszik fontos szerepet a metformin anyagcserére gyakorolt hatásában a májsejtekben.
"Összeraktuk a kettőt" - idézte fel Miller a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portálnak (www.sciencedaily.com/2012/07/120705172044.htm).
Úgy gondolták, hogy ha a metformin aktiválja a CBP-útvonalat a májsejtekben, akkor talán ezt teszi az idegi őssejtekben is, és serkenti az agy "tatarozását". Vizsgálataikat egérkísérletekben és emberi sejttenyészetekben végezték. Megmutatták, hogy a metformint kapott egereknél nemcsak az újonnan képződött neuronok száma nőtt, de tanulási képességük is javult.
Miközben az még nem tisztázott, hogy a népszerű gyógyszert már szedő emberek elméjét élesíti-e a szer, kezdeti eredmények vannak azzal kapcsolatban, hogy az Alzheimer-kórral élők kognitív képességei javulhatnak tőle. Miller és munkatársai azt tervezik, hogy a metformin hatását agysérülésen átesett embereken is megvizsgálják.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést