Városlista
2025. július 1, kedd - Annamária

Hírek

2013. Július 11. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Hogyan repülnek a denevérek?

Hogyan repülnek a denevérek?

Amerikai tudósok röntgensugár segítségével videót készítettek a denevérekről repülés közben annak kiderítésére, hogyan mozog a kisállatok csontváza. A felvétel megmutatja, hogy a denevérek hogyan tárolják és használják fel az energiát inaikban - írja a BBC.

A kutatók által tanulmányozott apró gyümölcsevő denevérek rugalmas inai az alsó kar izmain keresztül kapcsolódik csontozatukhoz. A szakemberek szerint ez az, ami olyan hatékony repülővé teszi őket.

A denevérek amúgy is egyedülállóak az emlősök körében a tekintetben, hogy képesek repülni. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az állatok csontváza hogyan mozog együtt testükkel. Mivel az állatok nem szeretnek a földön lenni, a szakembereknek könnyű dolga volt, csak letették őket a földre, majd lefilmezték ahogyan felszállnak.

A legtöbb kisebb emlősnek vastag, merev inai vannak, amelyek nem képesek az energia tárolására. A denevérek azonban mások, hiszen rendkívül kicsi, de rugalmas inaik révén hatékonyan tárolják és használják fel az energiát, így képesek a repülésre.

A felfedezést a szakemberek hosszú távon olyan repülő robotok kifejlesztésére akarják használni, akiket akár katasztrófahelyzetben mentésre is be lehetne vetni.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld

Nagy István: ingyen biztosítja a kormány a gazdáknak az öntözővizet

A kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet azzal, hogy mintegy 10 milliárd forintnyi összegben átvállalja a vízdíj árának megfizetését a gazdálkodóktól

2025. Június 30. 07:36, hétfő | Belföld

Pride - Orbán Balázs: az ellenzék nyíltan azonosult egy olyan ideológiával, amelyet a magyarok többsége elutasít

A szombati Pride-on a teljes ellenzék felsorakozott a szivárványos zászló mögé, és ezzel nyíltan azonosult egy olyan ideológiával, melyet a magyar társadalom többsége elutasít

2025. Június 30. 07:35, hétfő | Belföld

Hőség - Meteorológia: extrém erős UV-B sugárzás várható hétfőn az országban

Extrém erős UV-B sugárzás várható hétfőn az országban - közölte a HungaroMet Zrt.

2025. Június 30. 07:33, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: az amerikai kormányzat feloldotta a paksi bővítéssel kapcsolatos szankciókat

Az amerikai kormányzat feloldotta a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos szankciókat, amelyeket még a Magyarországra ellenségként tekintő, Joe Biden vezette előző adminisztráció léptetett életbe