Hírek
2025. Március 28. 07:56, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Gazdaság: Máris csökkentette idei várakozásait a jegybank

Februárban elérte az infláció a csúcsát, 2025-ben átlagosan 4,5-5,1 százalék között lesz a fogyasztói árak növekedése, és 2026 elején mérséklődik ismét a jegybanki toleranciasávba
- közölte Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdasági előrejelzéssel és elemzéssel foglalkozó igazgatóságának vezetője csütörtökön, a márciusi Inflációs jelentést ismertető sajtótájékoztatón.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) emelte idei inflációs prognózisát: a decemberben várt 3,3-4,1 százalékos sávról 4,5-5,1 százalékra módosította. Míg a GDP növekedési előrejelzését a decemberben várt 2,6-3,6 százalékról 1,9-2,9 százalékra változtatta 2025-re a legfrissebb Inflációs jelentésében. A jelentés szerint 2026-ban az infláció 2,9-3,9 százalék között, 2027-ben pedig 2,5-3,5 százalék között alakulhat. A GDP növekedés jövőre 3,7-4,7 százalék között, míg 2027-ben 2,8-3,8 százalékos lehet.
Balatoni András ismertette: szeptembertől van emelkedő pályán az infláció, ami nem egyedi jelenség, globálisan is megfigyelhető. Az év eleji átárazások mértéke az iparcikkek, a piaci szolgáltatások és az élelmiszerek esetében is a historikus átlag felett alakult. A piaci szolgáltatások erőteljes árdinamikája az év egészében magasabb infláció irányába hat. Mind a lakossági, mind a vállalati árvárakozások emelkedtek - mondta.
Megjegyezte, hogy a hazai élelmiszerárak jelentősen kitettek a világpiaci élelmiszerár-emelkedésnek. Az emelkedő világpiaci élelmiszerárak folytatódó begyűrűzésére számítanak, amit átmenetileg visszafog az élelmiszer-árrések korlátozása.
Számításaik szerint az intézkedés áprilisban és májusban 0,8 százalékponttal mérsékli az inflációt és átmenetileg 4 százalék alá szorítja az élelmiszerek áremelkedési ütemét - jelezte. Májust követően az árrések fokozatos helyreállítására, némi átrendeződésre számítanak.
Kitért arra, hogy az idei évtől élénkülő növekedés várható a külkereskedelmi partnereknél. A 2025 során tovább bővülő fogyasztás előretekintve is a növekedés motorja lehet. Ennek hátterében az emelkedő reálbérek és a kormányzati adócsökkentések állnak. Az elmúlt években az iparban zajló nagy kapacitásbővítő beruházási projektek 2025 végén és 2026 folyamán megkezdhetik a termelést. Rövid távon a külső kereslet továbbra is visszafogott, ugyanakkor középtávon az erősödő európai konjunktúra élénkíti a hazai exportot - ismertette.
Becsléseik szerint az újonnan bevezetett adóintézkedések 2025-ben a GDP 0,1 százalékának, 2026-ban 0,5 százalékának, 2027-ben 0,7 százalékának megfelelő többletforrást hagyhatnak a családoknál és a nyugdíjasoknál. A teljes költségvetési hatás a 2 gyermekes anyák kedvezményének fokozatos bővítése mellett 2029-re jelentkezhet. Az anyák szja mentességének kiterjesztése, valamint a nyugdíjasok számára bevezetendő áfa-visszatérítés a fogyasztás élénkítésén keresztül elsősorban 2026-ban és 2027-ben emeli a GDP szintjét az MNB szerint.
Ismertetése szerint a folyó fizetési mérleg többlete tartósan jelentős marad, a többlet 2025-ben a GDP 1,2-2,6 százaléka, 2026-ban 1,8-3,4 százaléka, 2027-ben pedig 2,0-3,8 százaléka között alakulhat.
Hozzátette: a költségvetési hiány és az adósságráta csökkenése várható, az előzetes adatok alapján a bruttó államadósság 2024 végén a GDP 73,8 százaléka volt. Az adósságráta a következő években a módosított 2026-os hiánycél mellett is folyamatosan csökken. A GDP-arányos államadósság-ráta 2025. év végére 73,2 százalékra, majd az előrejelzési horizont végén 69 százalék alá mérséklődik a jegybank előrejelzése szerint.
Elmondta: alternatív kockázati forgatókönyveket is tárgyaltak. A kereskedelmi feszültségek fokozódását valószínűsítő, valamint a feltörekvő piaci hangulatromlást feltételező kockázati forgatókönyvek magasabb inflációs és alacsonyabb növekedési pályával konzisztensek.
A geopolitikai feszültségek oldódását előrevetítő forgatókönyv az alappályánál élénkebb gazdasági növekedéssel és alacsonyabb inflációval áll összhangban. Az európai költségvetési élénkítést feltételező forgatókönyv szerint mind a növekedési, mind az inflációs pálya magasabban alakulhat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 02. 09:50, péntek | Belföld
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés; a jövő hét elején ugyan a lehűlés mellett érkezik több-kevesebb csapadék, de területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik
2025. Május 02. 09:49, péntek | Belföld
Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat
Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat, ami jól mutatja a kutyabarát helyek iránti igény jelentős növekedését
2025. Május 02. 09:48, péntek | Belföld
Folytatódik a nyárias idő a hétvégén, de vasárnap már lehetnek záporok
Folytatódik a napos idő május első hétvégéjén, szombaton akár 31 Celsius-fok is lehet.
2025. Május 02. 09:44, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint az Európai Unió miatt teljesít továbbra is rosszul a magyar gazdaság
Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, ezért van az, hogy - bár tudatában voltunk a várható növekedési adatnak -, a parlamentben mégis elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját