Városlista
2025. december 18, csütörtök - Auguszta

Hírek

2023. Június 13. 10:17, kedd | Helyi
Forrás: Bódi Ábel

Ezért ne eregess lufit!

Ezért ne eregess lufit!

Sok ünnepség, évnyitó, évzáró, ballagás és esküvő része, hogy a legmélyebben tisztelt egybegyűltek eleresztenek egy adag lufit, nem tudván, mit okoznak ezzel a természetnek.

A meggondolatlan ember jó szándékkal is nagy kárt okozhat. Jóhiszeműen azt gondoljuk, valami szépet csinálunk, aztán hogy a végén mi lesz belőle, arról halvány fogalmunk sincs. Ilyen az, amikor egyesek – annak ellenére, hogy mi is minden évben megírjuk, hogy ne tegyék – őzgidákat, nyúlfiakat és madárfiókákat „mentenek”, holott az állatoknak semmi szükségük nincs erre. Az is hasonló, amikor a kutyát póráz nélkül eleresztjük az erdőben, és azt sem tudjuk, merre jár.

Teljesen analóg ezzel a lufik helyzete. A héliummal töltött színes gumiballonok szépen cikáznak felfelé az égbolton. De abba vajon belegondolunk-e, hogy odafent nem angyalkák várják mosolyogva, hogy elkapdossák őket? Nem rendeznek a darvak second-hand lufikból szülinapi partit a felhőkön. Sőt, még csak köddé sem válnak a lufik valahol a sztratoszférában. Sorsuk ennél sokkal profánabb és elszomorítóbb, mintsem ezt elsőre gondolnánk.


Gyakran eregetnek lufit esküvőkön, nem törődve azzal, ezek mit okoznak ott, ahol földet érnek.
Kép: Canva

A lufik mind magasabbra szállva a hőkülönbség következtében veszítenek belső nyomásukból, ráadásul valamennyire szivárog is belőlük a hélium, tehát egyszer csak földet érnek. Csakhogy ilyenkor még van rajtuk madzag, színes szalag. Ez a madaraknak megtetszik, fogják magukat, és elviszik a fészekbe, ahol ez a fiókákra – vagy akár a szülőkre – rátekeredik, és kész is baj. Mielőtt tehát azt hinnénk, hogy a jónak vélt tetteinknek nem lehet borzalmas következménye, legalább egy másodpercre használjuk tekintélyesen barázdált szürkeállományunkat!

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi

Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád

Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.

2025. December 18. 07:38, csütörtök | Bulvár

Sean Paul 2026 májusában a Budapest Parkban ad koncertet

Sean Paul jamaicai előadó 2026. május 17-én először lép fel Budapesten, a Budapest Parkban – közölték a szervezők az MTI-vel.

2025. December 18. 07:37, csütörtök | Külföld

Az EP támogatja az orosz gáz teljes és kötelező kivezetését