Hírek
2014. Április 28. 15:20, hétfő |
Helyi
Forrás: (Elek András-sajtóreferens)
Élő MúzeumCafé Kosztaról - nem csak az Alföld festőjéről

Hatvanhat éve nem volt akkora gyűjteményes kiállítása Koszta Józsefnek "az Alföld festőjének", mint ami most látható a Tornyai János Múzeumban.
Holnap, április 29-én 17 órakor Koszta alkotásai között Élő MúzeumCafé beszélgetésen idézik meg az egyik legjelentősebb magyar festőművész alakját. Az est meghívott vendégei: Szinyei Merse Anna és Fertőszögi Péter, a kiállításkurátorai, Nagy Imre múzeumigazgató, valamint Martos Gábor, a MúzeumCafé folyóirat főszerkesztője.
"Nem maradt nekem más, mint a magyar föld, magyar szív és magyar vér, ezek segítettek munkálkodásomban, elértem hosszas küzdelemmel azt, hogy minden művészi tényező elismeri képeimben a magyar jelleget úgy itthon mint külföldön, ami boldogít, de a szegénység megmaradt" - írta Koszta József mintegy vádiratként a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium 1939-benkiküldött művész-kataszteri kérdőívére. Habár Koszta egyéni hangú festészetét, különleges tehetségét már legelső kiállítási jelentkezésétől fogva megkülönböztetett szakmai figyelem kísérte, mégis több mint hat évtizednek kellett eltelnie a mester halálát követően ahhoz, hogy életművét egy átfogó kiállításon és kötetben mutassák be. Pedig Koszta alkotásaiból az állam folyamatosan vásárolt a múzeumok számára, a műgyűjtők az 1917-esnagysikerű kiállítása óta szívesen illesztik festményeit gyűjteményükbe, az aukciókon is kelendőek képei, valamint a mester egyike a széles körben hamisított magyar festőknek.
Az Élő Múzeumcafé beszélgetés résztvevői arra a kérdésre próbálnak hozzávetőleges választ adni, hogy ki is volt tulajdonképpen ez a rendkívül szegény körülmények közül a maga erejéből felemelkedett, sokat nélkülöző,küszködő és legendásan szerény életvitele mellett művészeti kérdésekben kérlelhetetlenül igényes nagy magyar festő? Szinyei Merse Anna, a hódmezővásárhelyi kiállítás vezető kurátora és a Koszta monográfia szerzője évtizedek óta elkötelezett híve a mester munkásságának. Mind a Magyar Nemzeti Galéria több mint húsz évig fenn álló állandó kiállítására, mind az általa rendezett külföldi és magyar kiállításokra a megszokottnál nagyobb számban válogatott be Koszta-festményeket. Koszta életében aránylag gyakori magyar és nemzetközi kiállításokon kívül sokszor állított ki Budapesten. Utolsó gyűjteményes tárlata óta a halála előtti évben, 1948-ban nyílt meg a Nemzeti Szalonban, miután az elsők között tüntették ki nagyszerű életművét Kossuth-díjjal érthetetlen módon csak vidéki városokban rendeztek egyéni kamara kiállításokat, holott a két világháború közötti művészetet, illetve az alföldi festészetet bemutató tárlatokon kiemelt helyet biztosítottak számára mind bel-, mind külföldön, és remekművei kivétel nélkül mindenütt a legnagyobb elismeréssel találkoztak.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Május 01. 22:27, csütörtök | Sport
Kronome Ákos: Egy teljesen gondmentes versenyt zártunk, és a dobogó is megvolt.
Élménybeszámoló Ákostól a pilótától, a Diósgyőr Rally után, amit a P12-es kategóriában meg is nyertek!
2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód
Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem
Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.
2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld
Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.