Városlista
2026. április 11, szombat - Zsolt, Leó

Hírek

2011. Július 16. 07:41, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

Egyszerűbbé válhat a napenergia tárolása

A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) két tudósa, Jeffrey Grossman és Alexie Kolpak egy merőben új, és az eddigieknél jóval olcsóbb módszert fejlesztett ki a napenergia tárolására.

Az MIT-n már tavaly kidolgoztak egy olyan módszert, amellyel a napenergiát a kémia segítségével tárolták, ez azonban nagyon drága megoldás volt. A témán dolgozó két kutató az amerikai Nano Letters című tudományos folyóiratban közölte: találtak egy sokkal olcsóbb megoldást is – írja az Origo.

Grossman és Kolpak szén nanocsövek és azobenzén kombinációjával állították elő azt a „szuperanyagot”, mely az eddigieknél sokkal hatékonyabban tudja megoldani a raktározási feladatot. Körülbelül olyan hatásfokon, mint a mobiltelefonok akkumulátorai.

Grossman úgy nyilatkozott, hogy társával egy hosszú élettartamú, újratölthető anyagot hoztak létre. Ez napfény hatására változik, és egészen sokáig ebben a megváltozott állapotában tud maradni. Viszont hő, fény, vagy katalizátor hatására azonnal visszaalakul eredeti formájára. Eközben adja ki magából a felgyülemlett energiát.

A tudós szerint az új folyamat legnagyobb előnye, hogy leegyszerűsíti a tárolás eddig csak bonyolultan, nehezen megoldható feladatát. Kiemelte: az új eljárás kitűnően alkalmazható fűtőrendszerekben, ám elektromosság termelésére csak egy közbeiktatott lépés után alkalmas.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: napelem

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 11. 17:00, szombat | Belföld

NAV: április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2026. Április 11. 15:00, szombat | Belföld

Budapesti repülőjáratokat is töröltek a Lufthansa-dolgozók sztrájkja miatt

A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján.

2026. Április 11. 11:00, szombat | Belföld

A levélben szavazásra jogosultak több mint fele már leadta szavazatát

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.

2026. Április 11. 10:11, szombat | Belföld

Orbán Viktor: Zelenszkíj vagy én?