Hírek
2025. Február 14. 07:30, péntek |
Külföld
Forrás: MTI
Donald Trump szerint Szaúd-Arábiában lehet az első találkozója Vlagyimir Putyinnal
Szaúd-Arábiában jöhet létre az első Trump-Putyin találkozó az új amerikai adminisztráció idején - ezt Donald Trump amerikai elnök közölte szerdán újságírókkal a Fehér Házban.
Úgy fogalmazott, hogy a személyes találkozó "valamikor a közeljövőben" létrejöhet, és hozzátette: a szaúdi vezetéssel mind ő, mind az orosz elnök jó viszonyt ápol, ezért Szaúd-Arábia alkalmas helyszín lehet. Az elnök szerint az orosz-ukrán háborúban a "nem túl távoli jövőben" létrejöhet a tűzszünet.
Arra a kérdésre, hogy Ukrajnát a háború lezárásáról szóló tárgyalásokban egyenrangú partnernek tekinti-e, annyit válaszolt: "úgy gondolom, békét kell kötniük, nem volt jó belemenniük ebbe a háborúba".
Donald Trump azt is kifejtette, hogy Volodimir Zelenszkij támogatottsága országában "nem különösen jó". Ugyanakkor elismeréssel szólt az ukrán hadsereg teljesítményéről.
Arról is beszélt, hogy véleménye szerint az Egyesült Államok 350 milliárd dollárt juttatott Ukrajna számára, miközben a közvetlenül szomszédos Európa 100 milliárdot. Donald Trump kifogásolta, hogy az Egyesült Államok Joe Biden vezetése alatt nem kölcsönként nyújtotta a támogatást Ukrajna számára, ahogy azt Európa tette.
Emlékeztetett: pénzügyminisztere, Scott Bessent szerdán Ukrajnában arról tárgyal, hogy írásos garanciát kapjon arra, hogy az Egyesült Államok "valamilyen formában" visszakapja az eljuttatott támogatást, és ismét utalt arra, hogy Ukrajna rendelkezik ritka földfémekkel, valamint olaj- és földgáz-készlettel.
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak a jövőben is szándékában áll segítséget nyújtani Ukrajnának, de ehhez biztosítékot akar.
Donald Trump egyetértését hangoztatta Pete Hegseth védelmi miniszterrel, aki az Ukrajna Védelmi Kontaktcsoport ülésén szerdán Brüsszelben kijelentette: nem valószerű Ukrajna számára a NATO-tagság.
Az elnök azzal az orosz állásponttal kapcsolatban, hogy Moszkva nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni, azt mondta, hogy az számára elfogadható.
A fehér házi tájékoztatón Donald Trump megerősítette, hogy viszonossági alapon továbbra is szándékában áll vámot bevezetni azokkal az országokkal szemben, amelyek amerikai termékekre vámot alkalmaznak, és hozzátette, hogy az erről szóló rendeletet akár csütörtökön aláírhatja.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 25. 15:00, szombat | Külföld
Iráni konfliktus - Amerikai őrizetben marad a két lefoglalt iráni olajszállító tanker
Amerikai őrizetben marad a héten az Indiai-óceánon lefoglalt két iráni olajszállító tanker és legénysége - közölte az amerikai hadsereg egyesített vezérkarának főnöke pénteken a Pentagon washingtoni sajtótájékoztatóján.
2026. Április 25. 12:00, szombat | Külföld
Ursula von der Leyen: a közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az EU számára
Az 54 napja tartó közel-keleti konfliktus már kézzelfogható gazdasági hatásokkal jár az Európai Unió számára - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pénteken.
2026. Április 24. 15:00, péntek | Külföld
Donald Trump elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön elrendelte minden iráni hajó megsemmisítését, amely aknát próbál telepíteni a Hormuzi-szorosban.
2026. Április 23. 12:00, csütörtök | Külföld
Romániában elfogadta a képviselőház a medveállomány ritkítását célzó vadászati kvóta megduplázását
Döntő házként elfogadta szerdán a román képviselőház a medveállomány ritkítását célzó vadászati kvóta megduplázását.
