Hírek
2017. Május 09. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Csak gyógyszertárakban lesz kapható több megfázás elleni készítmény

A jövőben csak gyógyszertárakban lesz kapható több paracetamol tartalmú, megfázás elleni készítmény - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint az intézet a betegek biztonsága érdekében vizsgálta felül korábbi gyakorlatát, a paracetamol hatóanyag-tartalmú készítmények ugyanis bár a betegtájékoztatóban előírt adagolás mellett biztonságosan alkalmazhatóak, nagyobb mennyiség bevétele súlyos májkárosodáshoz vezethet.
Az érintett készítmények listája megtalálható az OGYÉI honlapján, a Közlemények rovatban.
Mivel a paracetamol nagyon sok megfázás elleni, többféle hatóanyagot tartalmazó, vagyis kombinációs gyógyszerben is megtalálható, előfordul, hogy a betegek túllépik a megengedett napi adagot - írták. Nem ritka, hogy a náthás, lázzal, fejfájással küszködő betegek különböző forró italporokkal kúrálják magukat, kombinálva szintén paracetamolt tartalmazó láz- és/vagy fájdalomcsillapítókkal.
Ezért fontos, hogy a betegek tisztában legyenek a paracetamol tartalmú készítmények megfelelő adagolásával - hangsúlyozták, hozzátéve: erről a gyógyszerésznél vagy a háziorvosnál, illetve az OGYÉI-nél érdemes tájékozódni.
Az intézet döntése értelmében a patikán kívüli gyógyszerforgalmazó helyek az erről szóló dokumentum kézhezvételét követően nem rendelhetnek a listában szereplő készítményekből, a meglévő készletek a lejárati idő végéig értékesíthetők.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 20. 09:10, szombat | Belföld
Nyúlhúsfogyasztást népszerűsító kampány indult
2025. Szeptember 20. 09:07, szombat | Belföld
Eltemették Kásler Miklóst Sárváron
Szülővárosában, Sárváron pénteken eltemették Kásler Miklós Széchenyi-díjas onkológust, egyetemi tanárt, volt emberierőforrás-ügyi minisztert, aki életének 76. évében, szeptember 5-én hunyt el.
2025. Szeptember 19. 07:35, péntek | Belföld
Védelmi innovációs tanszék alakult a győri egyetemen
A védelmi innovációval és a kritikus infrastruktúrák védelmével foglalkozó tanszéket hoztak létre a győri Széchenyi István Egyetem innovációs parkjában -