Hírek
2015. Október 21. 09:27, szerda |
Helyi
Forrás: Elek András- Emlékpont
Az 1956-os olimpia és a magyarok

Melbourne bronzérmese az Emlékpontba.
"Egy szál melegítőben és egy kis szatyorral vágtunk neki a nagy útnak november 4-én. Busszal Prágába, majd a francia légitársaság vitt minket Ausztráliába" - mondta el egy interjúban Mohácsi Ferenc, az 1956-os melbourne-i olimpia bronzérmese.
A kenu kettes ezer méteren harmadik helyezést elért olimpikon ma délelőtt 11 órától diákoknak mesél a magyar forradalom eltiprásának árnyékában zajló játékokról az Emlékpontban. A nem szokványos olimpiáról Dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára tart előadást.
A Nemzeti Emlékezet Hete programsorozatot Bálint Gabriella települési képviselő nyitja meg.
Az 1956-os olimpiai játékok nem voltak szokványosak. Ez volt első alkalom, hogy a déli féltekén rendezték meg a nyári játékokat, így azok november 22-én kezdődtek a magyar forradalom és a szuezi válság árnyékában. A lovas számokat azonban Stockholmban rendezték, ugyanis az ausztrálok nem engedtek be lovakat a kontinensre. A több mint száz főből álló magyar csapat felkészülése és utazása is igen viszontagságosra sikerült. Mohácsi Ferenc szerint, ha nyugodt körülmények között tudtak volna Melbourne-re koncentrálni, akkor 1956 novemberében túlszárnyalták volna a helsinki sikereket. (16 arany, 10 ezüst. 16 bronz). Az első magyar csapat november 10-én érkezett a melbourne-i reptérre, ahol az ottani magyarok fekete karszalagot viselve, az Himnuszt énekelve üdvözölték őket. Az első magyar aranyéremre 8 napot kellett várni, melyet Fábián László és Urányi János szereztek a 10 ezer méteres kajak kettős számban. Ezt követte még további 8 aranyérem, 10 ezüst, és 17 bronz. Mohácsi Ferenc, aki több sportágban (kajak, háromtusa, sífutás, motorcsónak) is országos bajnokságot nyert, Wieland Károllyal a kenupárosok 1000 méteres számában a román és szovjet egység mögött a harmadik helyen végzett. Az olimpia idején a magyar szabadság melletti szimpátiatüntetéseket szerveztek, a záróünnepségen pedig a békét, mindenki összefogását sz
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi
95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba
2025. Augusztus 03. 08:57, vasárnap | Sport
Magyar Nagydíj - Meglepetésre Leclerc-é az első rajtkocka
Meglepetésre Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője szerezte meg az első rajtkockát a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamon ő rajtolhat az élről.
2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért
Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.
2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld
Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is
A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.