Városlista
2026. január 2, péntek - Ábel

Hírek

2019. Szeptember 02. 16:26, hétfő | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

A titkos drukkolófestéktől a filces dörgölőfáig

A titkos drukkolófestéktől a filces dörgölőfáig

Évszázadnyi motívumkincs került a Tornyai-múzeumba

Sok vásárhelyi otthonban ma is láthatók azok a hímzések, amelyek motívumait a városszerte ismert és elismert drukkolóasszony, Lakatosné Szilágyi Jolán által felvitt minták alapján hímeztek a háziasszonyok. A napokban a Tornyai János Múzeum néprajzi gyűjteménye az egykori műhely relikviáival gazdagodott.

Az 1920-ban született Lakatosné Szilágyi Jolán nemcsak másolta a mintákat, de a jó rajzkészséggel maga is tervezett motívumokat, egy-egy kisebb részletből egy nagyobb textíliát díszítő minta összeállítását is elvégezte. A pauszpapírra tervezett motívum vonalait apró tűszúrásokkal tette átjárhatóvá a titkos recept alapján készített porfesték számára, amelyet filces dörgölőfa segítségével vitt át a textíliákra, terítőkre, mellényekre, vagy gallérokra.

Az üzlet, melyet Szilágyi Jolán testvére, Terka indított be az 1920-as években, az egykori Kállay, a mai Bajcsy-Zsilinszky utcán működött. Jolán 1934-ben, csatlakozott a családi vállalkozáshoz, majd tízévnyi tanulás után maga is önálló iparengedélyt váltott ki. Ekkor már a Szent Antal utcán zajlott a drukkolás. Később a Lánc utcán várta az asszonyokat, akik a környező tanyavilágból és más településekről általában piaci napokon keresték fel a drukkolóasszonyt. Meg is lehetett várni, míg a munka elkészül, ám nem egyszer éjfélig is eltartott, míg a festék, vegyszer hatására rögzült az anyagon. Így viszont a megrendelők akár másnap elkezdhették a hímzést.

A múzeum néprajzi gyűjteménye az örökösök, Lakatos Ferenc és Ménesi Gábor ajándékozásának köszönhetően gyarapodott a számos motívumot megőrző előnyomó papírok mellett dörgölőfákkal, a textíliák rögzítéséhez használt vassúlyokkal, valamint a festék porításához és finomításához alkalmazott eszközökkel, s általuk a közel évszázadnyi időszak Vásárhelyen és környékén alkalmazott motívumai válnak megismerhetővé a város közgyűjteményében. Ezen túl – mint azt Terendi Viktória néprajzkutató-muzeológus elmondta – a gyűjteménybe kerülnek azok a korabeli fényképek, amelyek alapján nemcsak a műhely, hanem a Szilágyi-Lakatos család történetét is feldolgozza a múzeum.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi

Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására

A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést

2026. Január 02. 10:14, péntek | Belföld

Változékony idő várható az új év első hétvégéjén

2026. Január 02. 10:13, péntek | Külföld

Hszi Csin-ping: folytatni kell Kína csodájának új fejezetét

Folytatni kell Kína csodájának új fejezetét, 2026 a 15. ötéves terv nyitó éve lesz - mondta Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke a közmédiában csütörtökön sugárzott beszédében.

2026. Január 02. 10:12, péntek | Életmód

Erdő Péter: a békét kérjük az új esztendőben Európa és az egész világ számára

A békét kérjük az új esztendőben mindannyiunk, Európa és az egész világ számára - mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek újév napján az esztergomi bazilikában.