Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2017. Június 01. 13:47, csütörtök | Helyi
Forrás: MÁV Magyar Államvasutak Zrt. KOMMUNIKÁCIÓS IGAZGATÓSÁG

A MÁV-csoportnál kiemelt figyelmet fordítanak a sokszínűségre, az egyenlő bánásmódra, a generációk együttműködésére

A MÁV-csoportnál kiemelt figyelmet fordítanak a sokszínűségre, az egyenlő bánásmódra, a generációk együttműködésére

– Vasutasok gondolatai a sokszínűségről – színes szalagokkal díszített fák a MÁV épületei előtt –

Magyarországon idén első ízben, május 29. és június 2. között rendezik meg a Sokszínűség Hetét, amelyhez a MÁV-csoport is örömmel csatlakozott. A vasútvállalat „sokszínűségi fák” állításával és gyermekeknek szóló rajzpályázattal kívánja felhívni a figyelmet az egyenlő bánásmód, az egymás felé való nyitottság és az elfogadás fontosságára.

A MÁV-csoport célja, hogy a magyar társadalom sokszínűsége tükröződjön munkavállalóinak összetételében. Ennek érdekében a kölcsönös tisztelet és az egyenlő bánásmód értékeire épülő, esélyegyenlőséget és diszkriminációmentességet biztosító humánerőforrás-politikát folytat.

A vasúttársaság és az érdekképviseleti szervezetek 2016. december 7-én fogadták el a 2017–2020 közötti időszakra szóló, új esélyegyenlőségi tervet. A terv az alábbi munkavállalói célcsoportokat emeli ki:
» öregségi nyugdíj előtt álló munkavállalók (öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül elérők);
» családos (legalább egy gyermeket nevelő) munkavállalók, ezen belül különösen:
• három vagy több 14 éven aluli gyermeket nevelő munkavállalók,
• gyermeküket egyedül nevelő munkatársak,
• fogyatékos gyermeket nevelő vagy tartósan beteg hozzátartozót ápoló munkatársak;
» nők;
» megváltozott munkaképességű munkavállalók;
» gyermekgondozási távolléten lévő munkavállalók;
» tartósan (90 napon túl) keresőképtelen munkavállalók.

A MÁV-csoport kiemelten kezeli a nők helyzetét. Nagy hangsúlyt fektet a női munkavállalók képzésére, szakmai előmenetelük biztosítására. A MÁV Zrt.

menedzsmentjének több mint fele nő, ez az arány országos viszonylatban szinte egyedülálló. Az elnök-vezérigazgató és két vezérigazgató-helyettes is nő; a Forbes magazin a legbefolyásosabb magyar nők listáján Dávid Ilonát, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatóját 2017-ben az első helyre sorolta.

A Sokszínűség Hetének egyik kezdeményezése a „Bújj a cipőmbe!” program, melynek keretében két dolgozó egy teljes napra „szerepet cserél”; így mindketten megtapasztalhatják azt, hogy a hétköznapi munkavégzés során mit lát, mit érez a kollégájuk. Hasonló céllal indította el Dávid Ilona 2016 szeptemberében a MÁV-nál a „Főnökforda, avagy kérdezz, felelek!” című kezdeményezést. A program lényege, hogy az elnök-vezérigazgató egy-egy napra csatlakozik egy vasutas munkavállalóhoz, hogy szolgálat közben személyesen megtapasztalhassa a munkakör napi kihívásait, és kötetlen formában beszéljék meg a kolléga észrevételeit, javaslatait.

Az egyenlő bánásmód elvének hatékonyabb érvényesítése érdekében Dávid Ilona tagja lett a HBLF (Hungarian Business Leaders Forum) női vezetők fórumának, melynek küldetése, hogy a társadalmi felelősségvállalás és a fenntartható fejlődés szempontjai a napi üzleti gyakorlat részévé váljanak – külön hangsúlyt fektetve a női vezetés kérdéseire.


A szakképzett munkaerő megszerzésére és megtartására irányuló kezdeményezések egyik célcsoportja a tartósan távol lévő nők köre (CSED, GYED, GYES). Esetükben jelenleg is lehetőség van rész- vagy – munkakörtől függően – rugalmas munkaidős foglalkoztatásra, de hatékony visszaszoktatásukkal és a velük való kapcsolattartás feltételeinek megteremtésével külön is foglalkozik a 2017 májusában létrehozott, csoportszintű esélyegyenlőségi munkacsoport, amelynek feladata egy akcióterv kidolgozása a következő témakörökben: újrafoglalkoztatás, eligazodást segítő – ún. reorientációs – képzés, kapcsolattartás, átképzés stb.

A MÁV-csoport már a foglalkoztatotti létszám (közel 38 ezer fő) nagyságából adódóan is rendkívül heterogén munkaerő-állománnyal rendelkezik, de az Európai Sokszínűségi Kartához való tavalyi csatlakozással a vasúttársaság külön figyelmet kíván fordítani a vasúttársaságot színesebbé tévő csoportok védelmére. A 2004-ben indult kezdeményezés az Európai Unió diszkriminációellenes, esélyegyenlőséget támogató irányelveit rögzíti és népszerűsíti a foglalkoztatók körében. Célja a szemléletformálás, a vezetők elköteleződésének segítsége, a szervezeti sokszínűségének támogatása, egyúttal inspiráció a humánerőforrás-menedzsment fejlesztésére, újragondolására.

A MÁV-csoport – mint az egyik legnagyobb hazai foglalkoztató – területi igazgatósági épületei és budapesti központja előtt egy-egy, sokszínűséget hirdető szalagokkal díszített fát állított. A fákra a vasúttársaság munkatársai által a sokszínűség témájában megfogalmazott gondolatokkal feliratozott szalagok kerültek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:23, csütörtök | Életmód

Látványos csillaghullás várható május első hétvégéjén

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.