Hírek
2015. Október 19. 12:40, hétfő |
Helyi
Forrás: Búz Csaba hadnagy
A déli megyék történelme

Hadtörténeti előadásokat hallgattak meg október közepén az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében tartózkodó katonák.
A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai a Magyarországot érintő - a délvidéki területeken lezajlott - történelmi eseményekről és azok következményeiről tartottak előadásokat azoknak a katonáknak és honvéd tisztjelölteknek, akik a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelésében vesznek részt a déli határszakaszon.
Dr. Veszprémy László alezredes, a mohács előtti török előrenyomulás hadtörténeti tanulságaival kapcsolatban ismertette a török háborúk előzményeit. Összehasonlította a két hadsereg létszámát, felszerelését és néhány mondatban ismertette azokat a jelentősebb eseményeket, amelyek Nándorfehérvár elvesztéséhez vezettek 1521-ben.
Az 1848-49-es délvidéki „kis háború” kapcsán Dr. Süli Attila őrnagy az autonómiával rendelkező szerb területeken történő harcokról és csapatmozgásokról, illetve azok következményeiről tartott előadást.
A magyar - jugoszláv határvédelmi rendszer 1941-es állapotáról és a délvidéki hadműveletek előkészítésének tapasztalatairól Dr. Andaházi Viktor százados, és Soós Péter százados beszélt. A történészek ismertették az egykori határ katonaföldrajzi jellemzőit, a jugoszláv erődvonal felépítését, a magyar határvédelmi erők szervezetét, fegyverzetét és a mozgósítással kapcsolatos vezérkari tapasztalati jelentéseket.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 17. 07:25, kedd | Bulvár
A Pajta kapta az idén az Év étterme díjat
Az őriszentpéteri Pajta nyerte el az idén a Dining Guide Év étterme díjat, míg a Best Of The Best címet továbbra is a Stand őrzi.
2025. Június 17. 07:22, kedd | Életmód
Óriási vihar csapott le a horvát tengerpartra, sérültek is vannak
2025. Június 17. 07:22, kedd | Külföld
Izraeli-iráni konfliktus - Donald Trump szerint Irán tárgyalni szeretne
Irán tárgyalni szeretne - erősítette meg Donald Trump amerikai elnök az iráni tárgyalási szándékról szóló híreket a G7-csúcstalálkozó kanadai helyszínén hétfőn, amikor Mark Carney kanadai miniszterelnökkel találkozott.
2025. Június 17. 07:21, kedd | Belföld
Orbán Viktor: ma is bátorság kell ahhoz, hogy szabadok maradhassunk
Ma is bátorság kell ahhoz, hogy szabadok maradhassunk - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn, az ötvenhatos vértanúk emléknapján.