Városlista
2026. május 1, péntek - Fülöp

Hírek

2018. Május 07. 09:41, hétfő | Helyi
Forrás: Arany-Tóth Attila közönségkapcsolati munkatárs Emlékpont

A Budapesti Zsidó Hitközség idősklubja látogatott el a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyre

A Budapesti Zsidó Hitközség idősklubja látogatott el a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyre

A Budapesti Zsidó Hitközség Herman Lipót Idősek Klubja és a Hegedűs Gyula utcai Idősek Klubjának ötvenfős csoportja kereste fel a héten a hódmezővásárhelyi zsinagógát és a Magyar Tragédia 1944 Kiállítóhelyet.

A látogatókat vezető Tolnai Judit, a Budapesti Zsidó Hitközség szociális osztályának munkatársa elmondta: tagjaik között vannak vásárhelyi születésűek, így adódott a vásárhelyi látogatás ötlete.

A csoportot a Hódmezővásárhelyi Zsidó Hitközség imatermében köszöntötte a szervezet elnöke, Erdélyi Miklós, aki szólt arról, hogy az egykor ezerötszáz fős hitközségnek ma ötvenkét tagja van, akik péntekenként tartják hitéleti alkalmaikat. Mint elmondta: jó kapcsolatot ápolnak a zsinagógát és a kiállítóhelyet üzemeltető hódmezővásárhelyi Emlékponttal és a város vezetésével és rendezvényeikkel igyekeznek a hitközség tagjainak és a város polgárainak érdekét is szolgálni. Mint kijelentette, céljuk nem az asszimiláció, hanem az integráció.

A vendégeket üdvözölte Kis Andrea, Hódmezővásárhely alpolgármestere is, hangsúlyozva, hogy ha odafigyelünk a kis közösségekre és azok összetartanak, legyőzhetetlenek lesznek. Szólt arról is, hogy a város szeretné a zsinagógát renováltatni, amelynek terveit most dolgozzák ki és a város segíti a hitközséget a Tuhutum utcai izraelita temető rendben tartásában is.

A vásárhelyi zsidó közösség történetéről tartott előadásában a holokauszt-túlélő helytörténész, Szigeti János elmondta, hogy az első zsidó családokról a vásárhelyi okiratokban 1735-ben található először feljegyzés, később a Károlyi-uradalom volt pártfogójuk és biztosított számukra téglát és cserepet az első zsinagóga létrehozásához.

A fővárosi vendégek a látogatás során megtekintették a zsinagógát és az Újvároson lévő izraelita temetőt. A csoportot vezető Tolnai Judit kijelentette: köszönettel tartoznak a vásárhelyi fogadtatásért és a látottak arról győzte meg őket, hogy érdemes lesz újra visszatérni ide, hogy még részletesebb ismereteket szerezzenek.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 01. 09:21, péntek | Helyi

Férfi kézilabda BL - Egygólos előnyben a Veszprém a negyeddöntőben

A Veszprém házigazdaként 35-34-re legyőzte a német Füchse Berlint csütörtökön, a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzésén.

2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi

Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz

Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.

2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi

Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt

Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.