Városlista
2024. április 20, szombat - Konrád, Tivadar

Hírek

2012. Július 15. 05:00, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Hoffmann: továbbra is az egyetemek irányíthatják a gyakorlóiskolákat

Hoffmann: továbbra is az egyetemek irányíthatják a gyakorlóiskolákat

Nem változik a gyakorlóiskolák helyzete. A hosszú távon tervezett változás mindössze annyi, hogy a jövőben nem az egyetemektől - a felsőoktatási költségvetésből - finanszírozzák a szóban forgó intézmények pedagógusait, hanem a központi költségvetésből, a Klebensberg Intézményfenntartó Központon keresztül - nyilatkozta Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár a Magyar Nemzetnek.

Először az oktatási tárca elmúlt kétévi munkáját összefoglaló, múlt heti kormányülésre készített beszámolóját foglalta össze Hoffmann Rózsa a Magyar Nemzet riporterének:

'Arról tájékoztathattam a kormányt, hogy a félidőre vállalt feladatokat határidőre, jó színvonalon teljesíteni tudtuk. Elkészítettük az oktatási rendszer átalakítását megalapozó két törvényt, valamint a közoktatás tartalmi szabályozását rögzítő Nemzeti alaptantervet is. Mindez akár négy évre is elegendő munka lett volna. Jelenleg a köznevelési és felsőoktatási törvény bevezetéséhez szükséges jogszabályokon dolgozunk, több mint tíz rendelet előkészítése zajlik az államtitkárságon. Emellett nagy iramban folyik a tanfelügyelet kiépítése és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ létrehozása is. Ha a következő fél évben minden a terveink szerint halad, akkor az intézmények átvételéből a gyerekek és az oktatók szinte semmit sem fognak érezni. Az elmúlt időszak legnagyobb eredményének mégis azt tartom, hogy sok évtizedes adósságot kiegyenlítve elkészült a pedagógus-életpályamodell, és az ország nehéz helyzete ellenére a kormány előteremtette a bevezetéshez szükséges több tíz milliárd forintos összeget. Bár a jóhiszemű aggódók és a kevésbé jó szándékú ellendrukkerek sokszor szinte állításként fogalmazták meg, hogy nem lesz miből finanszírozni a modellt, lám, a költségvetési javaslatban ott van a pénz. Az iskolák világában óriási változás következik be 2013-tól, számunkra, akik az oktatásirányításba szinte valamennyien a katedráról érkeztünk, úgyszólván a csodával határos, hogy valóban felépülhet egy, a jelenleginél lényegesen jobb iskolarendszer, amelyben a pedagógusok anyagi és erkölcsi megbecsülése végre a helyére kerülhet. Néhány éven belül eljuthatunk oda, ahová a finnek, hogy a pedagógusképzésbe a bekerülésért a legkiválóbb fiatalok versengenek (ott egyes szakokon tízszeres a túljelentkezés). Távolról sem vagyok olyan kemény alkat, mint ahogyan némelyek beállítanak: bevallom, amikor bekerült a költségvetésbe a pedagógus-életpálya fedezete, örömömben megrendülten elsírtam magam.'

Az iskolák állami kézbe vételét követően a működtetés és finanszírozás az önkormányzatoknál marad. Az utóbbiak pénzügyi forrásairól érdeklődött a riporter.

'Garanciát kaptunk arra - válaszolta Hoffmann Rózsa -, hogy az önkormányzatok nem maradnak források nélkül: gazdálkodhatnak az iparűzési és más, saját adókból, a személyi jövedelemadó visszatérített részéből, és számos egyéb bevételük is lehet, például a turizmusból. A Nemzetgazdasági Minisztérium számításai szerint a háromezer főnél nagyobb lélekszámú települések a legtöbb esetben képesek iskolát működtetni, az ennél kisebb falvaknak, községeknek viszont már túlságosan nagy terhet jelent, így ők nem kötelesek működtetni (az óvodák kivételével) az intézményeket. Mindkét esetben lesz lehetőség eltérni a főszabálytól, hiszen előfordulhat, hogy egy nagyváros valami miatt mégsem tud megbirkózni a feladattal, vagy hogy egy kistelepülés ragaszkodik az iskolaműködtetéshez, és vállalja azt.'

A Magyar Nemzet értesülése szerint fideszes polgármesterek javaslatára öt- vagy hétezres létszámhatár is felvetődött. Hofmann válaszában elárulta: valóban voltak különböző módosító szándékok arra vonatkozóan, hogy mekkora lélekszámnál húzzák meg a határt, de a parlament július 12-én nem változtatott eredeti szándékaikon. A háromezres lélekszám meghatározása mögött megalapozott számítások állnak.

Hoffmannt a Magyar Nemzet újságírója ezután arról kérdezte, hogy megtarthatják-e a gyakorlóiskolák fenntartásának jogát a felsőoktatási intézmények. Az oktatási államtitkár azt válaszolta: 'Nem változott a felsőoktatási törvény vonatkozó bekezdése, amely szerint a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézmény köznevelési intézményt (gyakorló intézmény) tarthat fenn. A hosszú távon tervezett változás mindössze annyi, hogy a jövőben nem az egyetemektől - a felsőoktatási költségvetésből - finanszírozzák a szóban forgó intézmények pedagógusait, hanem a központi költségvetésből, a Klebensberg Intézményfenntartó Központon keresztül.' 'Az egyetemek, főiskolák szakmai irányítói szerepe megmarad' – jelentette ki Hoffmann Rózsa.

Az Alkotmánybíróság július elején formai okokra hivatkozva megsemmisítette a hallgatói szerződéseket érintő kormányrendeletet, majd a szabályozást törvényi szintre emelték. A hallgatók röghöz kötésével kapcsolatban az államtitkárnak feltették azt a kérdést is: elképzelhetőnek tartja-e, hogy a hallgatói szerződések tartalmán később mégis változtatni kelljen.

'Ha az ösztöndíjszerződés valamelyik elemét megsemmisítenék, meg fogjuk találni a jogilag is teljes mértékben elfogadható megoldást, de az alapelvből nem engedhetünk. Magyarország megújulásának szilárd erkölcsi alapokra kell támaszkodnia, és az ösztöndíjszerződések intézménye éppen ezt szolgálja' – mondta Hoffmann.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 20. 09:51, szombat | Belföld

Orbán Viktor: amíg nemzeti kormány van, Magyarország nem lép háborúba

Tegyünk világos vállalást: amíg nemzeti kormány áll az ország élén, Magyarország nem lép be az orosz-ukrán háborúba senkinek az oldalán.

2024. Április 20. 09:49, szombat | Belföld

BMW-Lufthansa megállapodás: nagyobb repülők közlekednek Debrecen és München között

A debreceni autógyárát érintő társasági szerződést kötött a BMW Group a Lufthansa légitársasággal, ennek értelmében nagyobb befogadóképességű repülőket közlekedtetnek Debrecen és München között hétfői és pénteki napokon

2024. Április 19. 15:06, péntek | Belföld

Nagy Márton: önfenntartó társasággá kell válnia a Magyar Postának

A kormány azt várja a Magyar Posta Zrt.-től, hogy legyen önfenntartó, folytassa a zöld és digitális átállást, szolgáltatásait pedig továbbra is biztosítsa mindenki számára lakóhelytől függetlenül

2024. Április 19. 14:58, péntek | Belföld

KSH: Drágább az üzemanyag Magyarországon a környező országok átlagánál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 640, míg a régiós országokban 620 forint volt.